AHM100PS12
XP Power
AHM100PS12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHM100PS12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHM100PS12
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 100W
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:1.1 lbs (499g)
Voltage - Output:12V
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Size / Dimension:6.29" L x 2.52" W x 1.45" H (160.0mm x 64.0mm x 37.0mm)
Series:AHM100 (100W)
Region Utilized:International
Power (Watts):100W
Polarization:-
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Other Names:1470-1020
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level V
Detailed Description:12V 100W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):8.33A
Cord Length:35.4" (0.9m)