AHDP06-24-91S-BS2-K06M
Amphenol Tuchel Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHDP06-24-91S-BS2-K06M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AHDP06-24-91S-BS2-K06M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AHDP06-24-91S-BS2-K06M |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Tuchel Electronics |
| Description | CONN PLUG FMALE 9PS NICKEL CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $39.59 | $35.738 | $34.24 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $32.10 | $31.03 | $29.318 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 24VDC |
|---|---|
| Termination: | Crimp |
| Shell Size, MIL: | - |
| Shell Size - Insert: | 24-91 |
| Shell Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Shell Finish: | - |
| Series: | AHDP Dura|Mate™ |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 889-2836 |
| Orientation: | Keyed |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Positions: | 9 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP67/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Features: | Backshell, Conduit Adapter, Coupling Nut |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Detailed Description: | 9 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Nickel |
| Current Rating: | 13A, 25A, 60A |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Mating: | Nickel |
| Connector Type: | Plug, Female Sockets |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AHDP06-24-91S-BS2-K06M, use the request quote form to request AHDP06-24-91S-BS2-K06M pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AHDP06-24-91S-BS2-K06M.The price and lead time for AHDP06-24-91S-BS2-K06M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AHDP06-24-91S-BS2-K06M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

