AHD475M50C12B
Cornell Dubilier Electronics
AHD475M50C12B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHD475M50C12B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHD475M50C12B
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:AHD
Ripple Current @ Low Frequency:21mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:35.7mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Impedance:7.2 Ohms
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):42.3 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:4.7µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 42.3 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:4.7µF