AHD106M16B12B
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHD106M16B12B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AHD106M16B12B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AHD106M16B12B |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 16V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Series: | AHD |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 20mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 34mA @ 10kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Impedance: | 12 Ohms |
| Height - Seated (Max): | 0.228" (5.80mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 33.2 Ohm @ 120Hz |
| Detailed Description: | 10µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 33.2 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C |
| Capacitance: | 10µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AHD106M16B12B, use the request quote form to request AHD106M16B12B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AHD106M16B12B.The price and lead time for AHD106M16B12B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AHD106M16B12B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

