AHB10BFB-12R
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHB10BFB-12R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AHB10BFB-12R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AHB10BFB-12R |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Description | RESISTOR CHASSIS MOUNT 12 OHM 1% |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 36 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $13.248 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Size / Dimension: | 3.858" L x 1.890" W (98.00mm x 48.00mm) |
| Series: | AHB |
| Resistance: | 12 Ohms |
| Power (Watts): | 100W |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Lead Style: | M4 Threaded |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 12 Ohms ±1% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AHB10BFB-12R, use the request quote form to request AHB10BFB-12R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AHB10BFB-12R.The price and lead time for AHB10BFB-12R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AHB10BFB-12R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

