AHA50AFB-3R
Yageo
AHA50AFB-3R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHA50AFB-3R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHA50AFB-3R
Manufacturer Yageo
Description RES CHAS MNT 3 OHM 1% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 45 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Size / Dimension:1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Series:AHA
Resistance:3 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:YAG1043
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:3 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor