AHA500FB-40R2
Buy AHA500FB-40R2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHA500FB-40R2
Manufacturer Yageo
Description RESISTOR CHASSIS MOUNT 40.2 OHM
(In US Dollars)
1080 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Size / Dimension:0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Series:AHA
Resistance:40.2 Ohms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:40.2 Ohms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor