AHA25AFB-16R5
Buy AHA25AFB-16R5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHA25AFB-16R5
Manufacturer Yageo
Description RESISTOR CHASSIS MOUNT 16.5 OHM
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Size / Dimension:1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Series:AHA
Resistance:16.5 Ohms
Power (Watts):25W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.587" (14.90mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:16.5 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor