AHA10BJB-360R
Buy AHA10BJB-360R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHA10BJB-360R
Manufacturer Yageo
Description RESISTOR CHASIS MOUNT 360 OHM5%
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Size / Dimension:3.504" L x 2.756" W (89.00mm x 70.00mm)
Series:AHA
Resistance:360 Ohms
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:M4 Threaded
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.795" (45.60mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:360 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor