AHA10AFB-6R8
Buy AHA10AFB-6R8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHA10AFB-6R8
Manufacturer Yageo
Description RESISTOR CHASIS MOUNT 6.8 OHM 1%
(In US Dollars)
720 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Size / Dimension:0.748" L x 0.787" W (19.00mm x 20.00mm)
Series:AHA
Resistance:6.8 Ohms
Power (Watts):10W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.429" (10.90mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:6.8 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor