AHA10AFB-250R
Yageo
AHA10AFB-250R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHA10AFB-250R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AHA10AFB-250R
Manufacturer Yageo
Description RES CHAS MNT 250 OHM 1% 10W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 61 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Size / Dimension:0.748" L x 0.787" W (19.00mm x 20.00mm)
Series:AHA
Resistance:250 Ohms
Power (Watts):10W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:YAG1000
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.429" (10.90mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:250 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor