AH9247Z3-G1
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AH9247Z3-G1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AH9247Z3-G1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AH9247Z3-G1 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Inc. |
| Description | High Sensitivity Micropower Omnipolar Hall-effect Switch, 2.5V to 5.5V, 8A, -40C to 85C |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.457 | $0.412 | $0.372 | $0.364 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | 25°C |
| Technology: | Hall Effect |
| Supplier Device Package: | TO-92S |
| Series: | - |
| Sensing Range: | ±5.5mT Trip, ±4.5mT Release |
| Polarization: | Either |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 Short Body |
| Output Type: | Digital |
| Other Names: | AH9247Z3-G1DI |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Omnipolar Switch |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Digital Switch Omnipolar Switch Digital Hall Effect TO-92S |
| Current - Supply (Max): | 15µA |
| Current - Output (Max): | 2mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AH9247Z3-G1, use the request quote form to request AH9247Z3-G1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AH9247Z3-G1.The price and lead time for AH9247Z3-G1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AH9247Z3-G1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

