AH8503-FDC-7
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AH8503-FDC-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AH8503-FDC-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AH8503-FDC-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | SENSOR LINEAR ANALOG 6UDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 9000 pcs | 15000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.502 | $0.471 | $0.447 | $0.432 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.6 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Technology: | Hall Effect |
| Supplier Device Package: | U-DFN2020-6 (Type C) |
| Series: | - |
| Sensing Range: | ±40mT |
| Resolution: | 8 b |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-UDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Other Names: | AH8503-FDC-7DITR AH8503FDC7 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Sleep Mode |
| Detailed Description: | Hall Effect Sensor Single Axis U-DFN2020-6 (Type C) |
| Current - Supply (Max): | 1.5mA |
| Current - Output (Max): | 10mA |
| Bandwidth: | - |
| Axis: | Single |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AH8503-FDC-7, use the request quote form to request AH8503-FDC-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AH8503-FDC-7.The price and lead time for AH8503-FDC-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AH8503-FDC-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



