AH1902-FT4-7
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AH1902-FT4-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AH1902-FT4-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AH1902-FT4-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | MAGNETIC SWITCH OMNIPOLAR 6DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 9000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.293 | $0.271 | $0.254 | $0.248 | $0.241 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.6 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Test Condition: | -40°C ~ 85°C |
| Technology: | Hall Effect |
| Supplier Device Package: | 6-DFN (1.5x2) |
| Series: | - |
| Sensing Range: | ±4.8mT Trip, ±3.8mT Release |
| Polarization: | Either |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-XFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | AH1902-FT4-7DITR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Omnipolar Switch |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Digital Switch Omnipolar Switch Push-Pull Hall Effect 6-DFN (1.5x2) |
| Current - Supply (Max): | 8µA |
| Current - Output (Max): | 3mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AH1902-FT4-7, use the request quote form to request AH1902-FT4-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AH1902-FT4-7.The price and lead time for AH1902-FT4-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AH1902-FT4-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

