AH1895-FA-7
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AH1895-FA-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AH1895-FA-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AH1895-FA-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | MAGNETIC SWITCH OMNIPOLAR 4DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 9000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.251 | $0.233 | $0.218 | $0.212 | $0.206 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Offset (Vt): | -40°C ~ 85°C |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 4-DFN-EP (1.2x1.6) |
| Technology: | Hall Effect |
| Shell Style: | 1.6 V ~ 3.6 V |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current: | Either |
| Polarization: | 4-XDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Push-Pull |
| Output: | Omnipolar Switch |
| Other Names: | AH1895-FA-7DITR AH1895-FA-7TR AH1895-FA-7TR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Module/Board Type: | ±8mT Trip, ±6.5mT Release |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | AH1895-FA-7 |
| Features: | - |
| Feature Pins: | 3.5mA |
| Expanded Description: | Digital Switch Omnipolar Switch Push-Pull Hall Effect 4-DFN-EP (1.2x1.6) |
| Description: | MAGNETIC SWITCH OMNIPOLAR 4DFN |
| Current - Supply (Disable) (Max): | 8µA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AH1895-FA-7, use the request quote form to request AH1895-FA-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AH1895-FA-7.The price and lead time for AH1895-FA-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AH1895-FA-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

