AH1888-ZG-7
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AH1888-ZG-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AH1888-ZG-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AH1888-ZG-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Inc. |
| Description | AH1888 Series 3.3 V Micropower General-Sensitive Hall Effect Switch SOT-553 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.227 | $0.205 | $0.185 | $0.181 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 3.3 V |
|---|---|
| Test Condition: | 25°C |
| Technology: | Hall Effect |
| Supplier Device Package: | SOT-553 |
| Series: | - |
| Sensing Range: | ±7.9mT Trip, ±3.5mT Release |
| Polarization: | Either |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | SOT-553 |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | AH1888-ZG-7DICT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Omnipolar Switch |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Digital Switch Omnipolar Switch Push-Pull Hall Effect SOT-553 |
| Current - Supply (Max): | 12µA |
| Current - Output (Max): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AH1888-ZG-7, use the request quote form to request AH1888-ZG-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AH1888-ZG-7.The price and lead time for AH1888-ZG-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AH1888-ZG-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

