AGRF800-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AGRF800-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AGRF800-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AGRF800-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | AGRF Series 16V PolySwitch Automotive Lead-Free Radial Leaded Resettable PPTC, 16V, 8A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.577 | $0.521 | $0.47 | $0.459 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 5.5s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.500" L x 0.118" W (12.70mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, AGRF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 17.5 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 4.9 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | AGRF800-2HFCT |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.874" (22.20mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 8A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 15A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 8A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AGRF800-2, use the request quote form to request AGRF800-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AGRF800-2.The price and lead time for AGRF800-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AGRF800-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
