AGRF1100
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AGRF1100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AGRF1100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AGRF1100 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.691 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 7.5s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, AGRF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 8.9 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 3.3 mOhms |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | AGRF1100HF RF3287-000 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.043" (26.50mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 11A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 20.3A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 11A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AGRF1100, use the request quote form to request AGRF1100 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AGRF1100.The price and lead time for AGRF1100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AGRF1100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
