AGQ21TA24X
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AGQ21TA24X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AGQ21TA24X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AGQ21TA24X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electric Works |
| Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 900 pcs | 1800 pcs | 2700 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.325 | $2.17 | $2.131 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Silver Nickel (AgNi), Gold (Au) |
|---|---|
| Turn On Voltage (Max): | 125VAC, 110VDC - Max |
| Turn Off Voltage (Min): | 18 VDC |
| Timing Adjustment Method: | General Purpose |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Switching Voltage: | 2A |
| Steps per Revolution: | Latching, Single Coil |
| Series: | AGQ TH |
| Rotor Inertia: | 4.8 kOhms |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Release Time: | 4ms |
| Other Names: | 255-5462-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operate Time: | 2.4 VDC |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | AGQ21TA24X |
| Load Current: | 120 mW |
| Features: | 3.5A Inrush |
| Expanded Description: | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount |
| Description: | RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V |
| Contact Rating (Current): | 24VDC |
| Coil Voltage: | 5mA |
| Coil Power: | 4ms |
| Backset Spacing: | DPDT (2 Form C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AGQ21TA24X, use the request quote form to request AGQ21TA24X pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AGQ21TA24X.The price and lead time for AGQ21TA24X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AGQ21TA24X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
