AGC-50
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AGC-50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AGC-50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AGC-50 |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | AGC GLASS FUSE - 1/4" X 1-1/4" - |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 5 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.94 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 32V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Series: | AGC |
| Response Time: | Fast |
| Packaging: | - |
| Package / Case: | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Holder |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| Current Rating: | 50A |
| Color: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | - |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AGC-50, use the request quote form to request AGC-50 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AGC-50.The price and lead time for AGC-50 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AGC-50.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
