AFP8801
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AFP8801 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AFP8801 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AFP8801 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | BATTERY LITHIUM 3V 1.2AH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $37.80 | $33.60 | $29.40 | $26.88 | $25.20 | |
Specifications
Data sheet
| Weight: | 90.72g |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 3V |
| Termination Style: | Wire Leads with Connector |
| Size / Dimension: | 0.67" Dia x 1.32" H (17.0mm x 33.5mm) |
| Shipping Info: | Due to restrictions, only ground shipment is allowed. |
| Series: | FP |
| Other Names: | 1110-3989 AFP8801-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Discharge Rate: | 2.5mA |
| Detailed Description: | 2/3 A Lithium 3V Battery Non-Rechargeable (Primary) |
| Capacity: | 1.2Ah |
| Battery Chemistry: | Lithium |
| Battery Cell Size: | 2/3 A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AFP8801, use the request quote form to request AFP8801 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AFP8801.The price and lead time for AFP8801 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AFP8801.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

