AFD56-22-41PN
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AFD56-22-41PN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AFD56-22-41PN
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:22-41
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Series:MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Packaging:Bulk
Other Names:DAFD56-22-41PN
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:41
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:7.5A, 13A