AFD56-22-41PN-6233
Buy AFD56-22-41PN-6233 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AFD56-22-41PN-6233
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN PLUG HSNG MALE 41POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:22-41
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Nickel
Series:MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Packaging:Bulk
Other Names:DAFD56-22-41PN-6233
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:41
Note:Contacts Not Included
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:Plastic
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:41 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum Alloy, Nickel
Coupling Nut Diameter:1.656" (42.06mm)