AFB1224HHE-T500
Delta Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AFB1224HHE-T500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AFB1224HHE-T500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AFB1224HHE-T500 |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Description | FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $22.70 | $21.12 | $19.008 | $17.424 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $16.368 | $14.256 | $13.728 | |||
Specifications
Data sheet
| Width: | 38.00mm |
|---|---|
| Weight: | 0.564 lb (255.83g) |
| Voltage Range: | 7 ~ 27.6VDC |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Termination: | 2 Wire Leads |
| Static Pressure: | 0.354 in H2O (88.2 Pa) |
| Size / Dimension: | Square - 120mm L x 120mm H |
| Series: | AFB |
| RPM: | 2900 RPM |
| Power (Watts): | 7.20W |
| Other Names: | 603-1470 AFB1224HHET500 |
| Operating Temperature: | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Noise: | 44.0 dB(A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Frame: | Plastic |
| Material - Blade: | Plastic |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 70000 Hrs @ 40°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Features: | - |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Current Rating: | 0.300A |
| Bearing Type: | Ball |
| Approvals: | CE, CSA, UL, VDE |
| Air Flow: | 120.1 CFM (3.36m³/min) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AFB1224HHE-T500, use the request quote form to request AFB1224HHE-T500 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AFB1224HHE-T500.The price and lead time for AFB1224HHE-T500 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AFB1224HHE-T500.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
