AFB1224EHE-EP
Delta Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AFB1224EHE-EP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AFB1224EHE-EP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AFB1224EHE-EP |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Description | FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $61.71 | $57.40 | $51.66 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $47.355 | $44.485 | $38.745 | |||
Specifications
Data sheet
| Width: | 38.00mm |
|---|---|
| Weight: | 0.772 lb (350.17g) |
| Voltage Range: | 21.6 ~ 26.4VDC |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Termination: | 4 Wire Leads |
| Static Pressure: | 0.844 in H2O (210.2 Pa) |
| Size / Dimension: | Square - 120mm L x 120mm H |
| Series: | AFB |
| RPM: | 4600 RPM |
| Power (Watts): | 20.40W |
| Other Names: | 603-1735 AFB1224EHEEP |
| Operating Temperature: | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Noise: | 58.5 dB(A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Frame: | Plastic |
| Material - Blade: | Plastic |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 70000 Hrs @ 40°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP56 - Dust Protected, Water Resistant |
| Features: | GR-487, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Current Rating: | 0.850A |
| Bearing Type: | Ball |
| Approvals: | CE, CSA, UL, VDE |
| Air Flow: | 212.6 CFM (5.95m³/min) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AFB1224EHE-EP, use the request quote form to request AFB1224EHE-EP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AFB1224EHE-EP.The price and lead time for AFB1224EHE-EP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AFB1224EHE-EP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

