AF111
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AF111 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AF111 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AF111 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE EPOXY OFF-WHITE 1/2"X 36YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 80 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $51.60 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 0.50" (12.70mm) 1/2" |
|---|---|
| Usage: | Bonding |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0019" (1.9 mils, 0.048mm) |
| Thickness - Adhesive: | 0.0100" (10.0 mils, 0.254mm) |
| Thickness: | - |
| Temperature Range: | - |
| Tape Type: | Epoxy Tape |
| Shelf Life Start: | - |
| Shelf Life: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Roll |
| Other Names: | 00021200648571 02120064857 62232401513 7010367242 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Length: | 108' (32.9m) 36 yds |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Color: | Off-White |
| Backing, Carrier: | Polyethylene Film |
| Adhesive: | Epoxy Thermosetting |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AF111, use the request quote form to request AF111 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AF111.The price and lead time for AF111 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AF111.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



