AF0402FR-0751KL
Yageo
AF0402FR-0751KL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AF0402FR-0751KL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AF0402FR-0751KL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 51K OHM 1% 1/16W 0402
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:AF
Resistance:51 kOhms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:51 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film