AF0201FR-07499KL
Yageo
AF0201FR-07499KL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AF0201FR-07499KL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AF0201FR-07499KL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 499K OHM 1% 1/20W 0201
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0201
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:AF
Resistance:499 kOhms
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:499 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film