AEMD-CB3L-ST002
Avago Technologies (Broadcom Limited)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AEMD-CB3L-ST002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AEMD-CB3L-ST002 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AEMD-CB3L-ST002 |
|---|---|
| Manufacturer | Avago Technologies (Broadcom Limited) |
| Description | LOW COST SMT ROUND BLUE 30DEG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | 5000 pcs | 10000 pcs | 25000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.333 | $0.311 | $0.30 | $0.296 | $0.289 | |
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 466nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 470nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.8V |
| Viewing Angle: | 33° |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Size / Dimension: | 4.20mm L x 4.20mm W |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 3-SMD, Gull Wing |
| Other Names: | 516-4083-2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Millicandela Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3.90mm |
| Lens Color: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height (Max): | 7.30mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Blue 470nm LED Indication - Discrete 2.8V 3-SMD, Gull Wing |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Blue |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AEMD-CB3L-ST002, use the request quote form to request AEMD-CB3L-ST002 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AEMD-CB3L-ST002.The price and lead time for AEMD-CB3L-ST002 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AEMD-CB3L-ST002.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


