AEL80US18
XP Power
AEL80US18
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AEL80US18 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AEL80US18
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 80W
Data sheet
Weight:1.5 lbs (680.4g)
Voltage - Output:18V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:5.75" L x 2.99" W x 1.69" H (146.0mm x 76.0mm x 43.0mm)
Series:AEL80 (80W)
Region Utilized:International
Power (Watts):80W
Polarization:-
Output Connector:DIN, 5 Pin
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level V
Detailed Description:18V 80W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):4.44A
Cord Length:48" (1.22m)