AEL40US36
XP Power
AEL40US36
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AEL40US36 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AEL40US36
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 40W
Data sheet
Weight:0.64 lb (290.3g)
Voltage - Output:36V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:4.65" L x 2.05" W x 1.36" H (118.0mm x 52.0mm x 34.5mm)
Series:AEL40 (40W)
Region Utilized:International
Power (Watts):40W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level V
Detailed Description:36V 40W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):1.11A
Cord Length:48" (1.22m)