AEB36US09
XP Power
AEB36US09
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AEB36US09 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AEB36US09
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 27W
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:0.419 lb (190.06g)
Voltage - Output:9V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:4.33" L x 1.97" W x 0.79" H (110.0mm x 50.0mm x 20.0mm)
Series:AEB36 (36W)
Region Utilized:International
Power (Watts):27W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C8
Form:Desktop (Class II)
Efficiency:Level IV
Detailed Description:9V 27W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):3A
Cord Length:48" (1.22m)