ADTSL62KVTR
APEM Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADTSL62KVTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ADTSL62KVTR
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Termination Style:SMD (SMT) Tab
Switch Travel:-
Switch Function:Off-Mom
Series:ADTS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Outline:6.40mm x 6.20mm
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Operating Force:100gf
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Illumination:Non-Illuminated
Features:-
Detailed Description:Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 12VDC
Circuit:SPST-NO
Actuator Type:Standard
Actuator Orientation:Top Actuated
Actuator Material:Polyamide (PA), Nylon
Actuator Length, Right Angle:-
Actuator Height off PCB, Vertical:3.10mm