ADP3338AKCZ-1.8-R7
ADI (Analog Devices, Inc.)
ADP3338AKCZ-1.8-R7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADP3338AKCZ-1.8-R7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ADP3338AKCZ-1.8-R7
Manufacturer Analog Devices
Description Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14173 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):8V
Supplier Device Package:SOT-223-3
Series:anyCAP®
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-261-4, TO-261AA
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:ADP3338AKCZ-1.8-R7-ND
ADP3338AKCZ-1.8-R7TR
ADP3338AKCZ18R7
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A SOT-223-3
Current - Supply (Max):30mA
Current - Quiescent (Iq):190µA
Current - Output:1A