ADP3335ACPZ-1.8-R7
ADI (Analog Devices, Inc.)
ADP3335ACPZ-1.8-R7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADP3335ACPZ-1.8-R7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ADP3335ACPZ-1.8-R7
Manufacturer Analog Devices
Description LDO Regulator Pos 1.8V 0.5A 8-Pin LFCSP EP T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18422 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.37V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):12V
Supplier Device Package:8-LFCSP-WD (3x3)
Series:anyCAP®
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-VFDFN Exposed Pad, CSP
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:ADP3335ACPZ-1.8-R7-ND
ADP3335ACPZ-1.8-R7TR
ADP3335ACPZ18R7
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 500mA 8-LFCSP-WD (3x3)
Current - Supply (Max):10mA
Current - Quiescent (Iq):110µA
Current - Output:500mA