ADG1409SRU-EP
ADI (Analog Devices, Inc.)
ADG1409SRU-EP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADG1409SRU-EP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ADG1409SRU-EP
Manufacturer Analog Devices
Description Analog Multiplexer Dual 4: 1 16-Pin TSSOP T/R
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 2222 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply, Single (V+):5 V ~ 16.5 V
Voltage - Supply, Dual (V±):±4.5 V ~ 16.5 V
Switch Time (Ton, Toff) (Max):120ns, 120ns
Switch Circuit:SP4T
Supplier Device Package:16-TSSOP
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
On-State Resistance (Max):4.7 Ohm
Number of Circuits:2
Multiplexer/Demultiplexer Circuit:4:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:2 Circuit IC Switch 4:1 4.7 Ohm 16-TSSOP
Current - Leakage (IS(off)) (Max):200pA
Crosstalk:-70dB @ 1MHz
Charge Injection:-50pC
Channel-to-Channel Matching (ΔRon):200 mOhm
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):14pF, 40pF
Base Part Number:ADG1409
-3db Bandwidth:115MHz