AD5280BRUZ50
Buy AD5280BRUZ50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AD5280BRUZ50
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC DGTL POT 15V 50K 14-TSSOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 510 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs96 pcs192 pcs576 pcs1056 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4.5 V ~ 16.5 V, ±5V
Tolerance:±30%
Temperature Coefficient (Typ):30 ppm/°C
Taper:Linear
Supplier Device Package:14-TSSOP
Series:-
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ):60
Resistance (Ohms):50k
Packaging:Tube
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Taps:256
Number of Circuits:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Volatile
Interface:I²C
Features:Selectable Address
Detailed Description:Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP