AD5270BRMZ-20
ADI (Analog Devices, Inc.)
AD5270BRMZ-20
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD5270BRMZ-20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AD5270BRMZ-20
Manufacturer Analog Devices
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12455 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V, ±2.5 V ~ 2.75 V
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient (Typ):5 ppm/°C
Taper:Linear
Supplier Device Package:10-MSOP
Series:-
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ):35
Resistance (Ohms):20k
Packaging:Tube
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Other Names:AD5270BRMZ20
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Taps:1024
Number of Circuits:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Interface:SPI
Features:Cascade Pin
Detailed Description:Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 10-MSOP