AD5248BRM50-RL7
ADI (Analog Devices, Inc.)
AD5248BRM50-RL7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD5248BRM50-RL7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AD5248BRM50-RL7
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC DGTL POT DUAL 50K I2C 10-MSOP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Tolerance:-20%, +55%
Temperature Coefficient (Typ):35 ppm/°C
Taper:Linear
Supplier Device Package:10-MSOP
Series:-
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ):160
Resistance (Ohms):50k
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Taps:256
Number of Circuits:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Volatile
Interface:I²C
Features:Selectable Address
Detailed Description:Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 10-MSOP