AD5241BRZ10-RL7
ADI (Analog Devices, Inc.)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD5241BRZ10-RL7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AD5241BRZ10-RL7
Manufacturer Analog Devices
Description Digital Potentiometer, 1 Func, 10000ohm, 2-wire Serial Control Interface, 256 Positions, PDSO14
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 16829 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V, ±2.3 V ~ 2.7 V
Tolerance:±30%
Temperature Coefficient (Typ):30 ppm/°C
Taper:Linear
Supplier Device Package:14-SOIC
Series:-
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ):60
Resistance (Ohms):10k
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names:AD5241BRZ10-RL7-ND
AD5241BRZ10-RL7TR
AD5241BRZ10RL7
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Taps:256
Number of Circuits:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Volatile
Interface:I²C
Features:Selectable Address
Detailed Description:Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-SOIC