AD5160BRJZ10-RL7
ADI (Analog Devices, Inc.)
AD5160BRJZ10-RL7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD5160BRJZ10-RL7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AD5160BRJZ10-RL7
Manufacturer Analog Devices
Description Digital Potentiometer 10kOhm 256POS Volatile Linear Automotive 8-Pin SOT-23 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 23601 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2.7 V ~ 5.5 V
Tolerance:±15%
Temperature Coefficient (Typ):45 ppm/°C
Taper:Linear
Supplier Device Package:SOT-23-8
Series:-
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ):50
Resistance (Ohms):10k
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOT-23-8
Other Names:AD5160BRJZ10-RL7-ND
AD5160BRJZ10-RL7TR
AD5160BRJZ10RL7
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Taps:256
Number of Circuits:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Volatile
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Interface:SPI
Features:-
Detailed Description:Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface SOT-23-8