AD5144ABRUZ10
ADI (Analog Devices, Inc.)
AD5144ABRUZ10
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD5144ABRUZ10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AD5144ABRUZ10
Manufacturer Analog Devices
Description Digital Potentiometer 10kOhm 256POS Non-Volatile Linear/Log 20-Pin TSSOP Tube
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7747 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2.3 V ~ 5.5 V, ±2.25 V ~ 2.75 V
Tolerance:±8%
Temperature Coefficient (Typ):35 ppm/°C
Taper:Linear
Supplier Device Package:20-TSSOP
Series:-
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ):55
Resistance (Ohms):10k
Packaging:Tube
Package / Case:20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Taps:256
Number of Circuits:4
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Interface:I²C
Features:Selectable Address
Detailed Description:Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 20-TSSOP