ACSC56-41ZGWA-F01
Kingbright
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACSC56-41ZGWA-F01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACSC56-41ZGWA-F01
Manufacturer Kingbright
Description DISPLAY 515NM GRN 1DIG 0.56" SMD
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:515nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Size / Dimension:0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm)
Series:-
Power Dissipation (Max):102.5mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:10-SMD, No Lead
Number of Characters:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Millicandela Rating:160mcd
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Display Type:7-Segment
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Detailed Description:Character LED Display Module Green 7-Segment 1 Character Common Cathode 3.3V 10mA, 20mA 0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm) 10-SMD, No Lead
Current - Test:10mA, 20mA