ACS720KLATR-15AB-T
Buy ACS720KLATR-15AB-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACS720KLATR-15AB-T
Manufacturer Allegro MicroSystems
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12650 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Series:ACS720
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Sensitivity:90mV/A
Response Time:4µs (Typ)
Polarization:Bidirectional
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output:Ratiometric, Current
Other Names:620-1876-2
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Channels:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Linearity:±0.75%
Frequency:120kHz
For Measuring:AC/DC
Detailed Description:Current Sensor 15A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Current - Supply (Max):16mA
Current - Sensing:15A
Accuracy:±1.6%