ACO-16.000MHZ-EK
Abracon Corporation
ACO-16.000MHZ-EK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACO-16.000MHZ-EK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACO-16.000MHZ-EK
Manufacturer Abracon Corporation
Description OSC XO 16.000MHZ TTL PC PIN
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:5V
Type:XO (Standard)
Size / Dimension:0.795" L x 0.496" W (20.20mm x 12.60mm)
Series:ACO
Ratings:-
Packaging:Tube
Package / Case:14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Output:HCMOS, TTL
Other Names:300-9207-5
300-9207-5-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Function:Enable/Disable
Frequency Stability:±30ppm
Frequency:16MHz
Detailed Description:16MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 5V Enable/Disable 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Max):30mA