ACM18US09
XP Power
ACM18US09
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACM18US09 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACM18US09
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 182 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Weight:0.18 lb (81.65g)
Voltage - Output:9V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:3.46" L x 1.18" W x 1.95" H (88.0mm x 30.0mm x 49.5mm)
Series:ACM18 (18W)
Region Utilized:International
Power (Watts):18W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Other Names:1470-3949
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector:Multi-Blade
Form:Wall Mount
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:9V 18W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):2A
Cord Length:70.9" (1.80m)