ACB1608M-040-T
TDK Corporation
ACB1608M-040-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACB1608M-040-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACB1608M-040-T
Manufacturer TDK Corporation
Description FERRITE BEAD 40 OHM 0603 1LN
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:ACB
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-
Number of Lines:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance @ Frequency:40 Ohms @ 100MHz
Height (Max):0.043" (1.10mm)
Filter Type:Signal Line
DC Resistance (DCR) (Max):300 mOhm
Current Rating (Max):400mA