AC2010JK-075K1L
Yageo
AC2010JK-075K1L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AC2010JK-075K1L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AC2010JK-075K1L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 5.1K OHM 5% 3/4W 2010
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Series:AC
Resistance:5.1 kOhms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:5.1 kOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film