AC1218JK-072R2L
Yageo
AC1218JK-072R2L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AC1218JK-072R2L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AC1218JK-072R2L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 2.2 OHM 1W 1812 WIDE
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:1218
Size / Dimension:0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Series:AC
Resistance:2.2 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:2.2 Ohms ±5% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film