AC1206FR-0786R6L
Yageo
AC1206FR-0786R6L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AC1206FR-0786R6L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AC1206FR-0786R6L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 86.6 OHM 1% 1/4W 1206
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs125000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Series:AC
Resistance:86.6 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:AC1206FR-0786R6L-ND
YAG5419TR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:86.6 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film